Kék tapéták
- 1089 Budapest Delej utca 43:
- 1081 Budapest Szilágyi utca 1/a:
- 1047 Budapest Perényi Zsigmond utca 47:
A kék szín jelképes jelentése: bölcsesség, intelligencia, hallhatatlanság, végtelenség, mélység, átszellemültség, sejtelmesség. Békességre, csendre, rendre ösztönöz, érzékenységünket fokozza. A kék szín a kommunikáció színe.
A kék szín fiziológiai hatása: megnyugtatja a szívdobogást, mérsékli a légzési ritmust, nyugtatólag hat, szellemi tevékenységre, koncentrálásra, befelé való irányultságra késztet, a békesség és a pihenés színeként jellemzik. Ha a munkánkhoz hozzátartozik a hangos és folyamatos beszéd, akkor is érdemes a kék szín használata a hálószobában, hogy alvás közben a hangszálak is könnyebben regenerálódjanak. Ha sok a stressz ér, a feszültség, használjuk bátran a kék szín feszültségoldó erejét. A kék szín közismerten nyugtató, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatásáról, de a migrént is képes enyhíteni.
A kék szín előnye, hogy optikailag kitágítja a teret. Előnyösen használható kisebb helyiségekben. Ideális a hálószobában, a dolgozószobában és a gyermekszobában. Nem ajánlott a konyhába, mivel úgy tartják, ez a szín fékezi az étvágyat. A fürdőszobában viszont biztos siker a kék, mivel a tisztaságra és frissességre asszociálunk róla.
A lakáson belül olyan helyeken érdemes alkalmazni, ahol pihenni, lazítani szeretnénk. Kisebb szobák világoskék színre festve nagyobbnak tűnnek, ezért árnyalatai a térhatás megváltoztatására legalkalmasabbak.
Az ég és a víz kék árnyalatainak színe nem véletlenül közkedvelt a fürdőszobákban, ám ha kicsi és fénytelen a fürdő, inkább csak kiegészítőkön jelenjen meg a hűsítő kék, különben a helyiség túl rideg lesz.
Az intenzív, sötétebb kékek fehérrel vagy lilákkal összekapcsolva a mélység és az erő érzetét keltik, és kiválóan ösztönöznek a munkára. A sötétkék a fémes ezüsttel az eleganciát idézi fel, ugyanakkor narancssárgával vagy vörössel kombinálva intenzív, vidám színvilággal tölti meg a helyiséget, ami kedvező a gyermekek számára. A kék halványabb árnyalatai fehérrel, bézzsel vagy krémes színnel kombinálhatók. Erősebb hatások eléréséhez egy finom kéket zölddel vagy barnával egészíthetünk ki, ezzel növelhetjük a szobák tekintélyét. A kékhez ideálisan illenek a szőnyegek vagy a függönyök mintás anyagai.
Hogyan használható a kék színt a lakásban?
Élénk színek számára a kék remek háttérül szolgál. Égszínkék kárpitok, ágyneműhuzatok fehér bútorokkal kombinálva kiváló lehetőségeket rejtenek a lakberendezésben.
Míg a világoskék fiatalos hatást kelt, addig sötétebb árnyalatai tekintélyt sugároznak, komollyá, de akár komorrá is tehetik a helyiséget.
Kék tapétát inkább érzékeny, romantikusabb beállítottságú emberek választanak, de azok is, akik nyugalomra, kikapcsolódásra vágynak. Fiziológiai hatásai miatt a kék tapéta előnyös olyan terekbe, ahol gyakran szükségeltetik koncentráció. Arról sem szabad azonban megfeledkezni, hogy egyeseknél a kék szín huzamosabb jelenléte növelheti az ábrándozásra való hajlamot.
Egymástól kissé eltérő hatása van a kék szín sötét és világos árnyalatának. A világoskék tapéta barátságosan, szellősen hat, csend érzetét kelti. A sötétkék tapéta inkább nyugalmat, már-már komolyságot áraszt, egyesek lehangoltakká is válhatnak a sötétkék színtől.
A kék remek háttérszín is, mivel nyugalmat áraszt, ami azt jelenti, hogy az emberek jobban érzik magukat, amikor hosszabb ideig látják ezt a színt, ráadásul nem tolakodó és kevésbé fárasztja a szemet, mint más színek. A kék pszichológiája kapcsán az is fontos, hogy az emberekben sokkal nagyobb a hajlandóság interakcióba lépni olyan dolgokkal és elköteleződni olyan dolgok által, melyek kék színűek.
A kék pasztell árnyalatainak előnye, hogy bármilyen enteriőrbe becsempészhető. Mivel hűvösebb árnyalat, ajánlott egy melegebb színnel párosítani, narancs, barack, pink színekkel.
Sokan még mindig elvetik a sötétkék falak ötletét, pedig létezik tökéletes megoldás erre is. A "térösszenyomó" hatás könnyedén ellensúlyozható a szellősebb berendezéssel, világos plafonnal, tükör elhelyezésével.